Senegal- Casamance - Abené
 

Demokratická republika Senegal s hlavním městem Dakar leží v západní Africe na pobřeží Atlantiku obklopen Gambií,Mali,Guineou a Guinea-Bissau a Mauritánií.

Obyvatelstvo činí odhadem 12 miliónů.

Úředním jazykem je francouzština,kterou některé rodiny používají i doma(kromě mnoha dalších lokálních jazyků a nářečí).Každý senegalec běžně mluví(a bravurně a plyně přeskakuje z jednoho do druhého a zpět)alespoň třemi jazyky.V turistických oblastech se domluvíte i anglicky.Dalšími nejběžnějšími jazyky jsou wolof a mandinka.(viz.info a slovníček aby jste nebyli ztraceni můžete si potrénovat ohebný jazýček).

Podnebí v Senegalu je tropické s průmernou teplotou 28 stupňů Celsia.Ale můžeme se těšit i na 41stupňové rekordy...pobřežní Abené má však klima příjemné,od moře může zvláště v noci foukat i chladný vítr(proto doporučuji sbalit si i lehkou bundu a Afriku nepodcenit).


Senegal a jeho obyvatelé jsou velmi pohostinní,přátelští a uctiví.Smích je tady vysoce nakažlivý.

Casamance region:
 

Casamance

Husté lesy, mangrovníkové bažiny, jezírka další vodní toky kolem řeky Casamabce, oblast oddělená na severu od Gambie, vždy se zde žilo vlastním životem - kmeny Diola stále protestují. Dá se tu kempovat v kempech, které vedou místní, kempy jsou postaveny v místním stylu. Název pochází od místních domů, které sbírají vodu (Jola kmeny), zvláštní architektura. Oblast Casamance je sýpkou země, farmaří se zde a chová dobytek. Jsou tu také krásné pláže..

Částečně koloniální a částečně africké město, je asi nejhezčí hlavní město v západní Africe. Stále ještě trpí pohnutou historií otroctví a lidské bídy, je však funkční a jsou tu vysoké budovy stojící vedle malých domků. Bylo to hlavní otrokářské město - Dakar leží u Lac Rosé, je zároveň muslimské, ale i francouzské - oba vlivy jsou tu jasně citelné. Žije zde přes milión obyvatel. Je tu několik malých hezkých pláží a hezké parky, muzea. Ve středu města najdete Velkou mešitu a medinu, mnoho turistických míst patří k nejhezčím ve Západní Africe. Jsou tu rušné trhy jako Kermel a Sandaga. Dakar je moderní metropole a hlavní město země, jsou tu muzea, pláže a Sengelaská Zoo, místní trhy nabízejí vše od oblečení po čerstvé kokosy, dřevořezby a bubny.

Cesta do Senegalu je nejlepší způsob, jak se seznámit na začátku s černou Afrikou. Výhod cestování do Senegalu je mnoho: relativně snadná dostupnost - 5 hodin letu ze Západní Evropy a 7 hodin od Východního pobřeží USA. Je to slunečná země, více než 3000 hodin slunečního svitu ročně. Lze zde najít všechny možnosti turistiky - odpočinek, vodní sporty, jízda na koni, objevování, kultura, pozorování ptáků, sporty, lov, potápění, ekoturismus, historická muzea, krásná příroní místa, 6 velkých parků a rezervací, rozličná fauna a flóra.

 

Abené

Vesnice Abené leží asi 20 km jižně od Gambie.Jeho nádherné pobřeží láká turisty z celé Evropy.

Přímo na pláži najdeme pár roztroušených café (podávajících nejen oblíbené kafe toubab-až ochutnáte tuto místní kořeněnnou specialitku,už nebudete chtít Neskafé=o) ).A kdyby se Vám zastesklo po evropském komfortu,najdete zde i kavárničku v tomto duchu,která může naším kavárnám konkurovat.Hlavní ulice je lemovaná pár obchůdky s potravinami,drogerií i textilem...čerstvé ovoce poskytuje místní market.

 

Abené je sice turisty vyhledávaná destinace,ale i tak je obrázek Abené daleko od toho,jak známe masový turismus z jiných končin světa.